Zárubně kovové

Zárubeň (nebo veřej, hovorově futro nebo futra, z němcekého Futter, Türfutter) je rám pevně umístěný ve zdi, který ohraničuje otvor dveří a tvoří jejich nosnou konstrukci. Obvykle bývá kovový, zejména v dřívějších dobách byl dřevěný nebo kamenný. Na zárubni je pomocí pantů zavěšeno křídlo dveří.

Svislé části zárubně se nazývají ostění nebo podvoj, spodní vodorovná část se nazývá práh, horní nadpraží. Zárubeň musí být do zdi pevně uchycena, k tomu u starších typů zárubní slouží tzv. zhlaví nebo uši, což jsou okraje prahu a nadpraží, zasahující do zdi. Starší tesařské (tj. dřevěné) zárubně byly tvořeny tzv. hrubou zárubní, která se obkládala obrubou (šambránou) z hladce hoblovaných prken, někdy různě profilovaných. Toto obložení se nazývá obíjení zárubní.

Ocelové zárubně se vyrábějí ze speciálních otevřených profilů, které jsou zhotoveny z černého, případně pozinkovaného plechu o tloušťce min. 1,5 mm. Při nátěru hotových zárubní, který má přepravní ochranný charakter, se používá vodou ředitelná barva s antikorozními účinky, červenohnědého odstínu. Zárubně všech typových řad i rozměrů jsou vyráběny dle ČSN 74 6501 a rozměrově odpovídají požadavkům českého stavebnictví. Zárubně jsou standardně osazeny 
3-mi pevnými závěsy OZ 30. Zárubně jsou určeny pro zavěšení běžných interiérových, vchodových nebo požárních dveří.

Obložkové zárubně

Síla zdi

 • sílou zdi se rozumí dokončená stavební příčka (obložená, vytapetovaná či vymalovaná).
 • obložkové zárubně je možné regulovat po 2 cm
 • velikost obložkových zárubní začíná na 75 mm (pokud potřebujete menší obložkové zárubně než 75 mm, lze použít zárubeň 75 - 95 mm a vzniklé mezírky zakrýt různými lištami)
 • standardně je maximální velikost obložkové zárubně 440 mm (pokud potřebujete větší, lze objednat přes e-mail)

Šíře obložkové zárubně

 • šíře zárubně odpovídá šíři dveří - tzn. pokud máte dveře 80 cm, zárubeň bude rovněž 80 cm
 • stavební otvor pro zárubeň by měl být cca o 5 cm větší z každé strany (levé, pravé i horní)
 • např. u dveří 80 cm je ideální stavební otvor 90 cm široká a 202 cm vysoký

Orientace

 • levá - pokud stojíte přede dveřmi tak, aby se otevíraly směrem k Vám, a vidíte panty na levé straně
 • pravá - pokud stojíte přede dveřmi tak, aby se otevíraly směrem k Vám, a vidíte panty na pravé straně
 • bez pantů - používá se jako zárubeň průchozí (bez dveří) nebo k posuvným dveřím na stěnu (s garnýží)

 

Vyráběné povrchy

 • povrch folie - umělý povrch velice podobný přírodním materiálům
 • povrch CPL - vysoce odolný povrch proti poškrábání
 • povrch dýha - přírodní materiál

Jak správně objednat dveře a obložkové zárubně

Při výběru interiérových dveří se nejdříve musíme rozhodnout, jaký účel mají splňovat. Zda potřebujeme vchodové dveře do bytu (požárně odolné nebo požárně odolné bezpečnostní třída 2) nebo zda se jedná o dveře uvnitř bytu. Potom můžeme přistoupit k rozhodnutí, jakou modelovou řadu zvolíme, a jaké jsou naše další specifické požadavky. Například dezén povrchu, druh skla (standardní, bezpečnostní či jiné), druh zámku (vložkový, dozický, WC), povrch závěsů (standardní stříbrné, mosazné, bronzové či satinovaný nikl) nebo popřípadě zda požadujeme další možnou úpravu dveří – dveře protihlukové, kouřotěsné.

Při výměně dveří je nejdůležitější podmínkou pro správné objednání dveří jejich zaměření. Dveře je možné měřit ve falci, tzn. změřit užší stranu dveří nebo změřit širší stranu dveří. Příklad: dveře standardního rozměru 80/197 cm měří ve falci na šířku 82 cm, na širší straně 85 cm. Na výšku je pak rozměr ve falci 197 cm a na vyšší straně198,5 cm. Co se týká samotného průchodu dveřmi, je výška 197 cm a šířka pak 80 cm.

Poslední a také velice důležitou částí při objednávání dveří je určit jejich správnou orientaci, tzn. zda potřebujeme dveře levé či pravé. Při zjišťování orientace dveří se postavíme čelem k širší straně dveří a rozhodujícím prvkem je umístění závěsů dveří (viz. obrázek).

Při objednávání obložkových zárubní se musíme zaměřit zejména na rozměry stavebního otvoru, který se bude osazovat. Stavební otvor se vždy měří až po dokončení podlah a veškerých obkladů.

Standardně platí, že ke každé straně otvoru si připočteme 5 cm. Pro obložkovou zárubeň 80/197 cm tedy potřebujeme stavební otvor o velikosti 90/202 cm. Pokud rozměry stavebního otvoru neodpovídají doporučeným rozměrům, je nutné otvor přizpůsobit daným rozměrům nebo si objednat za příplatek 20 % z ceny obložkovou zárubeň atypických rozměrů a samozřejmě také atypické dveře s příplatkem 40 % z ceny dveří.

Pokud při zaměřování dveří či obložkových zárubní budete mít jakékoliv pochybnosti, doporučujeme obrátit se na odbornou firmu.

Stavební pouzdra

Stavební pouzdra  pro posuvné dveře umožňují v každém interiéru elegantní řešení otevírání posuvných dveří tam, kde není možno řešit dveře klasickým otočným způsobem. Stavební pouzdra  lze dodat do zděné i sádrokartonové příčky, do kterých se mohou zasouvat jakékoliv dveře plné, prosklené i celoskleněné a ani atypická velikost dveřního křídla není problém. Moderní systém zasouvání dveří do příčky Vám nabízí účelné i estetické řešení interiéru.


 

Dveře posuvné do stavebního pouzdra

Tyto posuvné dveře se liší od posuvných dveří na stěnu rozměrem. Šířka dveří bude jmenovitý rozměr dveří + 5 cm (např. šířka dveří posuvných do stavebního pouzdra 60/197 bude 65 cm), výška dveří bude 198,5 cm.

Na stavební pouzdra ECLISSE a JAP dodáváme i obložkové zárubně na pouzdro.

Postup, jak objednat obložkovou zárubeň na pouzdro je následující:

 1. Pouzdro musí být správně nainstalováno
 2. Musí být dokončeny podlahy a stěny (včetně obložení a pod.)
 3. Obložku na stavební pouzdro nelze objednat přes konfigurátor.

Do stavebního pouzdra na sádrokartonovou stěnu š. 100 mm lze použít dveře hladké plné.