Podlahy

Suché podlahy Rigidur jsou vhodné do všech bytových a občanských staveb s běžným provozem. Používají se v novostavbách i při rekonstrukcích starého bytového fondu. Jsou výhodné zejména pro řešení střešních nástaveb a pro vytvoření obytného podkroví v půdních vestavbách. Rigips podlahy spadají i s daným příslušenstvím do systémového řešení, které poskytují záruky a výhody pro zákazníka.

OSB desky nejen pro stavební konstrukce

OSB desky (z angl. Oriented Strand Board) jsou plošně lisované desky z orientovaně rozprostřených velkoplošných třísek sestavené ze tří vrstev a vázané pojivem z umělé vodovzdorné pryskyřice. Třísky ve vnějších vrstvách jsou orientovány rovnoběžně s délkou nebo šířkou OSB desky, třísky ve středové vrstvě mohou být orientovány náhodně nebo obecně kolmo na lamely vnějších vrstev.

OSB desky se používají hlavně jako konstrukční desky v místech s vysokými nároky na mechanické vlastnosti. Jejich použití je vhodné u konstrukce deskystěn, přepážek, podlah, střešních záklopů a při realizaci mnoha dalších konstrukcí.

OSB desky jsou základním konstrukčním materiálem dřevostaveb. Používají se k opláštění venkovních a vnitřních stěn, podhledů a podlah. Velmi často se OSB desky využívají k bednění střech. OSB desky nachází uplatnění také v betonářském průmyslu jako materiály pro ztracená bednění betonových konstrukcí. Vzhledem k vynikajícím pevnostním charakteristikám, které OSB desky mají, se používají také k výrobě palet, obalů a přepravních kontejnerů.

Přednosti OSB desky

OSB desky jsou velmi pevné,odolné proti nárazům a vibracím. OSB desky mají výborné mechanicko-fyzikální vlastnosti, dají se použít i ve vlhkém prostředí. Další předností je vysoký tepelný odpor a zdravotní nezávadnost. OSB desky neobsahují na rozdíl od přírodního dřeva suky a kazy, které by mohly oslabit pevnost materiálu. OSB desky jsou velice dobře opracovatelné, bez problémů je lze řezat, frézovat, vrtat nebo přibíjet. Díky jejich atraktivnímu vzhledu jsou s oblibou používány jako pohledové vrstvy obkladů nebo k výroběnábytku. OSB desky je možné opatřit na hranách perem a drážkou pro snadnější spojení a plochu desek je možno na závěr výrobního cyklu brousit a lakovat.

 • velkoplošný materiál
 • minimální rozměrové tolerance
 • při instalaci vznik malého množství spojů
 • nízká hmotnost materiálu (640 kg/m3)
 • tuhost, pevnost, stejnorodost
 • při použití OSB lze dosáhnout vysoké efektivity práce
 • výborné mechanicko-fyzikální vlastnosti
 • možné použití ve vlhkém prostředí
 • zdravotní nezávadnost - emisní třída E1
 • atraktivní vzhled znásobený možnou úpravou povrchu stejně jako u dřeva
 • úspora přírodních zásob dřeva
 • výborná opracovatelnost běžnými nástroji

Rozdělení OSB desek

OSB-2: Jsou určeny pro použití v suchém prostředí – interiéry. Nosné desky pro třídu vlhkosti 1, při teplotě 20°C relativní vlhkost vzduchu výrazně nepřevyšuje 65%.

OSB-3: Jsou určeny pro použití ve vlhkém prostředí - venkovní prostředí. Nosné desky pro třídu vlhkosti 2, při teplotě 20°C relativní vlhkost vzduchu výrazně nepřevyšuje 85%.

OSB-4: Jsou určeny pro použití ve vlhkém prostředí a se zvýšeným mechanickým namáháním – exteriér. Nosné desky pro třídu vlhkosti 2, při teplotě 20°C relativní vlhkost vzduchu výrazně nepřevyšuje 85%.

Technické vlastnosti OSB desky

OSB desky jsou dostupné v dvou základních verzích dle hrany:

 • OSB desky s ostrou hranou
 • OSB desky s perem a drážkou - desky se do sebe zasouvají

Standartní rozměry OSB  desek: 2500 x 1250 mm.

Standardní rozměry OSB desek: 4 x PD (pero - drážka) 2500 x 675 nebo 625 mm

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy věrně napodobují různé vzory dřeva, kamene, dlaždic, skleněných dlaždic a korku a to tak, že od originálu jsou k nerozeznání. Je to možné díky technologii 3D, která vlivem dvousměrné reliéfní ražby dodá plastický vjem. Nabízíme vám širokou nabídku vinylových podlah.

Vinylové podlahy se snadno pokládají, udržují a snadno se vyměňují jednotlivé dílce. Vinylová podlaha snese vysoký stupeň zátěže, je odolná proti pádu předmětů a je protiskluzná. Životnost vinylové podlahy je 30 až 50 let.

Vinylová podlaha se výborně hodí do domácností a to bez obav do prostor se zvýšenou vlhkostí, vzhledem k tomu že vlhko vinylové podlaze nevadí. Nejen doma, ale i ve veřejných prostorech jako jsou banky, nemocnice, hotely lze využít kvalit vinylových podlah.

Plovoucí podlahy - laminátové, dřevěné, korkové

Plovoucí podlahy jsou moderní, jsou praktické, položí je každý. Plovoucí podlahy se v tolika cenových relacích a dekorech, že si snad vyberou všichni. Plovoucí podlaha ovládla v posledních letech české interiéry. Laminátové plovoucí podlahy nebo dřevěné lamely nejsou nikde přichycené k podkladu, a tak na něm jen tak leží vlastní vahou - „plavou“. Výhodou takové plovoucí podlahy je, že ji položí i zručný kutil a vlhkým mopem ji zvládne udržovat každý. Rozhodnete-li se pro plovoucí podlahu, budete nejprve vybírat materiál. Používá se laminát, korek, linoleum, dřevěná dýha a masiv.

Dřevěná nebo laminátová plovoucí podlaha

Nejčastěji si lidé vybírají mezi laminátovou plovoucí podlahou, která je levnější a dřevěnou plovoucí podlahou. Dřevo je přírodní materiál a proto musíme počítat s tím, že si za dřevěnou podlahu připlatíme. Je třeba dát pozor na „podezřele“ levné laminátové podlahy, nebývají příliš kvalitní.

Zátěžová třída podlahy, by se měla vybírat na základě umístění podlahy (byt či komerční prostory). Minimální tloušťka materiálu je sedm milimetrů a zátěžová třída by měla být vyšší než 31, pak totiž plovoucí podlaha vydrží mnohem déle.